print

Európska noc výskumníkov 2020

Dňa 27. novembra 2020 sa konala online Európska noc výskumníkov. Mottom roka 2020 bolo „Veda bez hraníc“, ktorým poukázali na to, že výskum a inovácie prekračujú nielen geografické hranice, ale zachádzajú aj za hranice bežného poznania. Vďaka búraniu fyzických aj mentálnych hraníc a spolupráci výskumníkov a inovátorov môžeme dnes všetci využívať výsledky vedy v každodennom živote. Navyše, vedci a inovátori prekračujú aj hranice každodenného poznania a vďaka tomu zlepšujú náš život vo všetkých oblastiach.

Za všetkými dôležitými objavmi a zlepšeniami stoja výskumníci a inovátori a ich zvedavosť a odhodlanosť – vďaka nim máme internet, môžeme vidieť čiernu dieru, liečiť choroby či vytvárať umelú inteligenciu. Navyše sa dôležitosť vedy a vedeckého bádania ešte výraznejšie ukázala aj v posledných mesiacoch, keď sa celá spoločnosť v boji s COVID-19  spolieha na vedecké poznatky a ľudí, ktorí za ňou stoja.

Cieľom výnimočného programu Európskej noci výskumníkov bolo ukázať, že na Slovensku máme špičkových vedcov v rôznych oblastiach a priniesť  ich prácu prostredníctvom virtuálneho sveta do škôl, ale aj k vám domov. 

Viac informácií o Európskej noci výskumníkov ste sa dozvedeli na:
https://www.nocvyskumnikov.sk/novinky/2020/ako-bude-vyzerat-tohtorocna-europska-noc-vyskumnikov.html

Do programu Navštív svoju školu v rámci Európskej noci výskumníkov sa zaregistrovala katedra chémie.
Meno a priezvisko: doc. RNDr. Zuzana Melichová, PhD.
Oblasť výskumu: Prírodné vedy
Názov: Spoznaj tajomstvá vody
Stručný popis: Prezentácia mala byť zameraná na vybrané anomálne vlastnosti vody (hustota, povrchové napätie, vzlínavosť, pH a pod.), ktoré by boli doplnené o zaujímavé informácie a experimenty. Žiaľ, počet prihlásených škôl bol takmer o polovicu menší ako počet prihlásených výskumníkov, tak z kapacitných dôvodov nebolo možné túto prezentáciu zrealizovať.

Program na: https://www.nocvyskumnikov.sk/kategoria/program

 

 

 

=