ŠP Učiteľstvo geografie a ŠP Geografia
Mimimálne kritériá na práce riešené na Katedre geografie a geológie v študijných programoch Geografia a Učiteľstvo geografie:
- Práca musí obsahovať aj kartografické výstupy (mapy). Kartografické výstupy je potrebné vytvoriť v GIS
- zdôvodnenie - podľa článku 3 z [2] sa záverečnou prácou “overujú vedomosti a skúsenosti ktoré študent získal počas štúdia a jeho spôsobilosť používať ich pri riešení úloh a situácii z príslušného študijného odboru”. Mapa je základné grafické vyjadrenie geografickej reality a akúkoľvek geografickú súvislosť alebo jav je možné a potrebné vyjadriť práve prostredníctvom máp. Predmet Kartografia a topografia a predmet GIS 1, GIS 2 (len odbory Geografia,Geografia aregionálny rozvoja odbor Geografia a krajinná ekológia) zabezpečujú študentovi dostatok teoretickej a praktickej prípravy na získanie zručností potrebných na tvorbu vlastných mapových výstupov, preto ich absencia bude interpretovaná ako nezvládnutie “praktického využitia poznatkov” nadobudnutých počas štúdia.
- Témy študentov musia byť previazané s odborom, ktorý študujú
- v prípade budúcich učiteľov je potrebné, aby téma práce bola previazaná s problematikou didaktiky geografie a využiteľná v školskej praxi;
- v prípade odboru Regionálny rozvoj práca rieši problémy v oblasti geografie s výstupmi použiteľnými v oblasti regionálneho rozvoja.
- Minimálny počet použitých zdrojov je 15 pre bakalársku prácu, 20 pre diplomovú prácu
- cieľom bakalárskej práce je okrem iného aj “preukázať schopnosť spracovať základnú odbornú literatúru” [2]. Študent spracovanie problematiky pri splnení tohto bodu musí preštudovať dostatočný počet zdrojov (tlačených aj elektronických publikácií).
- Experimentálne testovanie produktov diplomovej práce
- v prípade, že študent vytvára didaktickú pomôcku, prípadne navrhuje učebné dokumenty, je potrebné takto vzniknuté dielo aj odskúšať v praxi. Praktická konfrontácia teoretických poznatkov udržiava výstupy práce na úrovni realizovateľnosti;
- v prípade návrhov opatrení v oblasti regionálneho rozvoju by mali byť všetky odporúčania doplnené názorom subjetku ktorého sa týkajú (starosta, samospráva, ministerstvo).
- Publikovateľné výstupy
- práca by mala byť spracovaná tak, aby jej výsledky boli publikovateľné bez väčších zásahov v odbornom periodiku/štúdii z daného odboru (odporúčané periodiká Geografická revue, Geografia...)
Splnenie minimálnych požiadaviek kontroluje vedúci záverečnej práce - pri ich nesplnení študent nebude pripustený k obhajobe.
Literatúra
- Systém kvality vzdelávania na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici, 2013, Univerzita Mateja Bela, Banská Bystrica
- Smernica rektora č. 12/2011 o záverečných, rigoróznych a habilitačných prácach na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici, 2011, Univerzita Mateja Bela, Banská Bystrica
Vypracoval: Mgr. Ľuboš Balážovič, PhD.
2.9. 2015 schválili:
prof. RNDr. Ladislav Tolmáči, PhD.
doc. RNDr. Pavol Michal, CSc.
doc. RNDr. Alfonz Gajdoš, PhD.