RSS RSS print

 

ZRUŠENÉ


kvôli prevencii v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19 spôsobeného novým koronavírusom 

 


 

XVI. Medzinárodné majstrovské triedy v časticovej fyzike

sa na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici uskutočnia 

9. marca 2020

 
Majstrovské triedy z časticovej fyziky (International Particle Physics Masterclasses) ponúkajú stredoškolákom možnosť vyskúšať si prácu časticových fyzikov. Po úvodných prednáškach účastníci sami za pomoci softvérových balíkov analyzujú dáta, namerané v experimente ATLAS na urýchľovači LHC v CERNe. Výsledkom je nájdenie bozónu Z0 a niekoľkých prípadov Higgsovho bozónu. V závere programu sa videokonferenčne spojíme s CERNom a s univerzitami v Štajerskom Hradci, Marseille, Siegene a Freiburgu, s ktorými prediskutujeme naše výsledky, keďže všetci budeme pracovať na rovnakej analýze, ale na iných dátach.
 
Sme veľmi radi, že jednu z úvodných prednášok prednesie prof. Karel Šafařík z FJFI ČVUT v Prahe. Prof. Šafařík je slovenský fyzik, ktorý je jedným zo zakladateľov experimentu ALICE v CERNe a dlhé roky v ňom zastával funkciu vedúceho pre fyzikálne analýzy. Účastníci Masterclasses budú mať tiež možnosť besedovať s prof. Šafaříkom o časticovej fyzike, alebo o práci v CERNe či iných zaujímavých laboratóriách. 
 
Kedy9. marca 2020, 9:00 - 17:00 
 
Kde: Katedra fyziky, Fakulta prírodných vied, Univerzita Mateja Bela, Tajovského 40, Banská Bystrica 
Prihlasovanie: máte čas len do 2.marca,12:00 na adrese darina.frindtova@umb.sk . Pri prihlasovaní pošlite, prosím, meno, školu a email študenta. 
Cestovanie: Pre účastníkov zo vzdialenejších regiónov môžeme pomôcť s organizáciou cesty tam a späť tak, aby sa mohli zúčastniť celej akcie. V prípade potreby to prosím napíšte pri prihlasovaní.
Strava: Účastníci budú mať zabezpečený obed.
 
Odborné zabezpečenie: prof. Dr. Boris Tomášik 
 
Presnejšie informácie o programe nájdete v prílohe. 
 
 sme aj na FB :)