RSS RSS print

Roubalove dni 2017

 

Vitajte na web stránke 2. ročníka konferencie Roubalove dni 2017, ktorá sa bude konať v piatok 24. marca 2017 v Banskej Bystrici.

Dr. Jan Roubal (*16.8.1880, Chudenice, Čechy – † 23.10.1971, Praha, ČSSR) pôsobil v Banskej Bystrici takmer 20 rokov ako riaditeľ Štátneho reformného dievčenského gymnázia. Na Slovensko prišiel už ako erudovaný entomológ, vynikajúci špecialista na chrobáky a bzdochy a popri pedagogickej činnosti vykonal množstvo terénnych výskumov nielen v okolí Banskej Bystrice, ale prakticky po celom Slovensku. Zoznam jeho publikácií vzbudzuje rešpekt aj v dnešnej scientometrickej dobe. Nemenej významné boli jeho aktivity súvisiace s ochranou prírody, ktoré z neho robia priekopníka ochrany prírody na Slovensku a jedného z najvýznamnejších prírodovedcov Prvej Československej republiky.


Konferencia, ktorá nesie jeho meno, je príležitosťou na stretnutie a výmenu informácií nielen pre entomológov a zoológov, ale aj pre pracovníkov ochrany prírody a všetkých profesionálnych i amatérskych prírodovedcov. Podobne, ako pred 2 rokmi, sa konferencia bude konať v priestoroch Politologickej študovne Univerzitnej knižnice UMB na Kuzmányho ulici, v budove dnešnej Fakulty politických vied UMB, kde Dr. Jan Roubal pôsobil v rokoch 1919 – 1938. Pre tých, ktorí sa prvej konferencie nemohli zúčastniť, ale aj pre tých, ktorí sa podieľali na založení tradície „Roubalových dní“ je tu niekoľko momentiek a link na publikované referáty z konferencie.